neděle 28. dubna 2013

Opět trocha moralizování


Jméno univerzity Notre Dame ve mne nebudí zvlášť velkou důvěru, proto jsem byl docela překvapen kvalitou on-line dostupného kurzu Morality and Modernity. Možná se mýlím, možná tak dobrý není, ale stále je to třikrát lepší než většina kurzů, které navštěvuji na Lateránu.

Kolem čtyř pětin kurzu spočívá v komentování skvělé Ztráty ctností od Alasdaira MacIntyra. Kdo se tedy, stejně jako já, ztrácel v kapitolách srovnávajících Humea, Kanta a Kierkegaarda, nalezne v těchto přednáškách cenného průvodce.

Pokud nemáte čas/náladu/potřebu shlédnout celý kurz, dovoluji si vypíchnout zajímavou i zábavnou lekci 32, která se zabývá aristotelskou interpretací půvabného filmu Na hromnice o den více.

Znovu a opravdu jinak

Musím se přiznat, že mi Jason Reitman jr. učaroval. Všechny tři jeho předchozí filmy (Děkujeme, že kouříte, Juno a Lítám v tom) patří mezi mé oblíbené a u jeho posledního, nejkritizovanějšího, Znovu a jinak, tomu jinak nebude. Fanoušci si stěžují, že nedostali svůj očekávaný nášup chytrého štiplavého humoru, a nedokázali se přeorientovat na jinou podívanou.

Jedná se o vyjádření konceptu, který nazývám „odmítnutí milosti“. Bude třeba trochu teoretického úvodu: Každý člověk má nezbytně jistým způsobem strukturovaný vnitřní svět, kterým se dotýká světa vnějšího – říkejme tomu třeba světonázor. Tento světonázor (ideálně vnitřně bezrozporný, v praxi vždy rozporný) musí mít tu vlastnost, že musí vysvětlovat co nejvíce věcí a událostí v souladu s vnitřním postojem člověka k těmto věcem. Například když sám sebe považuji za filantropa, budu mít tendenci označovat za dobročinnost leccos z toho co dělám, ať to může být sebesobečtější.

Film vypráví o jedné spisovatelce, u níž její vnitřní svět tak kontrastuje s realitou, že to až bolí. Sama sebe se vemluví v to, že oznámení o narození dítěte, které ji zaslala její středoškolská láska je vlastně voláním o pomoc a důkazem jejich hluboké rezonance a vzájemné lásky, které nemohou ani přes svá manželství odolat. Proto se vypraví do svého rodného města, kde nachází svojí „lásku“ šťastně ženatou. Realita samozřejmě nijak neohrozí obraz, který si vytvořila. Vyvrcholí to v nevyhnutelné trapné scéně, po které si hlavní hrdinka konečně uvědomí, jak je hloupá, sebestředná a ještě k tomu kráva. Nicméně z tohoto jejího pravdivého poznání ji vysvobodí žena, která ji řekne přesně to, co chce slyšet (to jak je skvělá), a proto může odjíždět z města s pocitem nadřazenosti nad onou lůzou, která ji nemůže pochopit (regres do původního světonázoru).

Součástí každého slušného světonázoru jsou obranné mechanismy, které jsou schopné vysvětlit prakticky všechno, jakkoliv by to kontrastovalo s naším světonázorem (vždyť jsme na těch obranných mechanismech pracovali řadu (desítek) let). Typickým obranným mechanismem je dělení lidi na dobré/hodné/inteligentní a na ty prevíty a hlupáky, kteří mne nemají rádi. Pak ale přijde moment, často na základě životní krize, ale také třeba čistě z milosti, kdy na okamžik procitneme a dostaneme se „nad“ svůj světonázor, vidíme věci očima druhého, pochopíme, jak jsme se obelhávali. V tento moment jsme vyzváni k uchování si tohoto poznání a k postoupení na hlubší úroveň pravdivosti (i tento nový světonázor má daleko k dokonalosti), ke změně života, k obrácení. Vidíme jasně jak to, že opuštění našeho současného způsobu myšlení/života bude náročné, ale vidíme i krásu onoho nového, půvab a vůni, kterým nás k sobě pravda láká. Smutný fakt je ten, že tento „okamžik milosti“ (někdy je to vskutku jen několik vteřin) většinou zaženeme mávnutím rukou, označíme ho za bláznovství a idealismus, pomatení, maloměšťácké reziduum nebo jakékoliv jiné obrany jsme si vytvořili.

Proto mi přijde tak smutné, že je tento film nepochopen, byť téma, které mi je tak drahé, pojednává lépe, než jak si dokážu představit, že bych jej kdy pojednal sám.

Podiv nad novým Malickovým filmem

Text distributora k filmu To the Wonder zní: Neil (Ben Affleck) je neúspěšný spisovatel, který žije v manželství bez lásky s Marinou (Olga Kurylenko). Oba manželé hledají vztah mimo manželství - Neil se sblíží se sousedkou Jane (Rachel McAdams) a Maryna má aféru s Charliem. Oba manželé hledají pomoc u kněze Quintana (Javier Bardem), který je frustrovaný tím, že kvůli řešení problémů ostatních, nemá čas žít svůj vlastní život. Problémy Neila a Mariny se projeví i na jejich dceři, která začne mít problémy ve škole. Tento odstavec je podivuhodná směska informací a) nepravdivých b) zavádějících c) nedůležitých.

Mnohem lepší obrázek o filmu si uděláme z komentáře J*A*S*Ma z CSFD, který začíná: Dvě hodiny záběrů na chodící lidi (po poli, po domě, po staveništi, po supermarketu), a do toho sem tam nějaký prázdný žvást. Tedy jinak řečeno … Malick (jak se jeví velké části populace).

Ve své podstatě se jedná o ne tak filmařsky dokonalé dílko jako Malickovy předchozí filmy, ale za to divák získá docela slušnou úroveň srozumitelnosti. Film pojednává o tom, čím se člověk na počátku nového tisíciletí snaží zaplnit tu nezacelitelnou díru, co si nosí v srdci. I přes nečitelný konec budu lidem z Malicka pro začátek doporučovat spíše tento film než lepší Strom života, který jsem však začal obdivovat až po třetím shlédnutí, ke kterému se každý nepropracuje. 

 

čtvrtek 4. dubna 2013

Internetové desatero


Přílišné velikonoční prodlévání u okna (bohužel ne do zahrady) mě přimělo zkomponovat si osobní desatero, jímž nijak nemíním zneuznat Hospodina jako jediného skutečného zákonodárce.  Naopak si takto chci jeho zákon připomenout.



1) Jedinému potřebnému (Lk 10:42) čas věnovati budeš.

2)  Nevygoogluješ ničí jméno nadarmo. 


3) Pomni, abys den sváteční nepřipojen světil.

4) Čti kindla svého a knihu svou.

5) Nezaklikneš.

6) Nesestáhneš.

7) Nepokoupíš.

8) Nevystavíš se na odiv bližnímu svému.

9) Nezahltíš novinkami srdce svého.

10) Nenahradíš prohlížečem světa skutečného.

středa 3. dubna 2013

The Flaming Heart

Výběr z básně Richarda Crashaw (z. 1649), kterou složil po přečtení Knihy Života Sv. Terezie Avilské.



O thou undaunted daughter of desires!
By all thy dow'r of lights and fires,
By all the eagle in thee, all the dove,
By all thy lives and deaths of love,
By thy large draughts of intellectual day,
And by thy thirsts of love more large than they,
By all thy brim-fill'd bowls of fierce desire,
By thy last morning's draught of liquid fire,
By the full kingdom of that final kiss
That seiz'd thy parting soul and seal'd thee his,
By all the heav'ns thou hast in him,
Fair sister of the seraphim!
By all of him we have in thee,
Leave nothing of my self in me:
Let me so read thy life that I
Unto all life of mine may die.


(Celá báseň zde)