středa 28. prosince 2011
Jak se padá k nebi aneb jedna malá kazuistika
sobota 24. prosince 2011
Už máte Tarkovského v Malicku?
pondělí 12. prosince 2011
Helena, Tomáš aneb dobrodružné večery se svatými
Nasnadě je ptát se, čím to je. První odpověď, která se nabízí sama sebou, je, že oba autoři uměli psát. Ano, Helena i Tomáš Akvinský jsou dobře napsané knihy. Velmi dobře napsané knihy.
Zadruhé, obě biografie jsou do značné míry historicky věrohodné. Chesterton si nevymýšlí (a nedomýšlí) vůbec, Waugh trochu (ale dlužno dodat, že se k většině autorských korekcí čestně přiznává hned v úvodu).
Zatřetí, zajímavým rysem obou životopisů je, že to vlastně životopisy ani nejsou. Chesterton se více, než samotným Tomášem a jeho životem zabývá historickou situací doby; Waugh zase Helenu napsal jako dobrodružný román odehrávající se na sklonku Římského impéria.
Navzdory tomu, že oba autoři kolem svých ústředních postav spíše krouží a obcházejí, nakonec čtenáři před očima vyvstává velice plastický obraz obou svatých hrdinů; Helena i Tomáš se v průběhu četby z poněkud vzdálených a občas úsměvných nebo nepochopených postav dějin církve (tlouštík Tomáš a hloubka jeho filosofických argumentů) stávají živoucími osobami, se kterými člověk nejenže může obcovat ve společenství svatých, ale se kterými obcovat také touží.
Pokud se vám tyto knihy ještě do ruky nedostaly, vřele doporučuji. Jsou poutavé, dobrodružné (a Chestertonovi se podařilo udělat dobrodružství i ze Summy Teologické!), relativně krátké, hluboké. Po jejich přečtení člověk snadno zjistí, že chce víc - vědět víc, modlit se víc, důvěřovat víc a více se odevzdávat do rukou Božích.
čtvrtek 8. prosince 2011
Moudra medvěda Urse
sobota 3. prosince 2011
I bez velkých činů
V duchu předchozího příspěvku jsem si vzpomněl na nedávno objevená slova, která pronesl blahoslavený John Henry Newman. “... chceme-li dojít dokonalosti, musíme dobře vykonávat každodenní povinnosti. Neznám nic náročnějšího a současně víc posilujícího, než neustále usilovat dobře projít všemi úkoly dne.” A dodává, že ulehnout včas k nočnímu odpočinku je již známkou dokonalosti... (Ian Ker: John Henry Newman. A Biography, Oxford University Press 2010, p. 94)
pátek 2. prosince 2011
Izák Syrský: Proti horlivosti
The Heart of Compassion: Daily Readings with St Isaac of Syria, ed. by A. M. Allchin, transl. by Sebastian Brock (London: Darton, Longman and Todd, 1989), pp. 34–35.
čtvrtek 1. prosince 2011
Chvalozpěv na dopisy dvou „zpátečníků“
Liturgická revoluce očima Evelyna Waugha
úterý 29. listopadu 2011
Libo chladnou koupel v Bergmansbadu?
pondělí 28. listopadu 2011
Jsem muž nebo žena?
1) Moje sexistická teze, kterou nejsem schopen ověřit (jelikož nejsem žena), a tak se rád ptám názor dívek, kdykoliv k tomu mám příležitost: A) Muži a ženy se liší i jinak než fyzicky (s tím už řada známých ze západu nesouhlasí) B) Charakteristiky těchto odlišností, které jsem zatím odhalil shrnuji do recipročních dvojic: muž tenduje k tomu, aby dobýval, chránil a dotýkal se, žena má touhu spíše být dobývána, chráněna a dotýkaná. Nejčastěji se setkávám s kritikou dvojice, kterou jsem z toho důvodu vyřadil z merita této teorie a to: vést – být vedena.
2) A teď to přijde. Průšvih nastane, když toto (jistě krajně zjednodušené) pravidlo aplikuji nemístně na můj vztah k Bohu. Vzhledem k němu mám touhu být přemožen, chráněn, dotýkán a veden a ne naopak. Jsem tedy ve vztahu k Bohu žena? Odpovídalo by to i úryvkům z Písma, které nejvíce oslovují mé srdce, posuďte sami.
Tak třeba 45 žalm mluví ke králově nevěstě a říká ji, aby zapomněla na svůj otcovský dům, protože „sám král touží po tvé kráse, vždyť je tvým pánem, před ním se skloň.“ (liturgický překlad). V první půlce verše je základ antropologie, ve druhé základ morálky. Kdo jsem a co mám dělat? Odpověď nalézám znovu a znovu v tomto verši.
Minulý týden jsem zase žil z verše z Písně písní, kde dívka říká svému nápadníkovi: „Vezmi mne s sebou, poběžíme, do svých komnat kéž uvede mne král.“ (B21) Toto žadonění o přítomnost milovaného, touha jej následovat a jít tam, kam jde on, neschopnost to dělat o své vůli, vznešenost údělu nepoměrná ke schopnostem a zásluhám, to vše je mi důvěrně známé a to vše se sbíhá v tomto verši.
A co vy? Jste muži nebo ženy?
středa 9. listopadu 2011
Církev popíračů holocaustu, pedofilů, pácáků a küngovců, tedy církev svatá
Předběžná douška: Za formu tohoto článku se omlouvám na začátku, na konci a ještě jsem musel vytvořit tuto poznámku, abych se zcela zabarikádoval před zaslouženou kritikou. Ani po několikáté jsem nebyl schopen dát mým myšlenkám tvar, tudíž to považujte za náčrt, který však bratrské sdílení snese. Rád bych znal váš názor, jestli jsem úplně mimo, nebo jestli lze některé body schválit.
Již ve mne dozrála úvaha o jednom výrazném rysu církve – o její univerzalitě. Bolestně si uvědomuji svoji malost a neschopnost ji sestavit lépe. Nejde o racionální koncept, jenž předkládám ke kritice, ale střípek z mého pojetí světa, jež je zakořeněno hlouběji než jakákoliv myšlenka. Rád bych se odpíchl od dlouhé citace z řeči starce Zosimy z Bratrů Karamazových. Prosím, čtěte ji s otevřenou myslí a otevřeným srdcem.
„Vězte, drazí, že jeden každý z nás má nepochybně vinu za všechny a za všechno na světě nejen ve smyslu obecné lidské viny, ale i každý jednotlivě za všechny lidi a za každého člověka na tomto světě. Toto poznání je korunou života pro řeholníka i vůbec pro každého člověka. Neboť mnichové nejsou zvláštní druh lidí, nýbrž jen takoví lidé, jací by měli být všichni na světě. Jedině v tomto vědomí se může naše srdce přiklonit k nekonečné všelidské lásce, neznající nasycení. Pak bude každý z vás schopen láskou získat celý svět a smýt svými slzami hříchy světa. (…) Nechovejte nenávist k atheistům, lži učitelům, materialistům, a to ani ke zlým, tedy nejen k dobrým, neboť i mezi nimi je mnoho dobrých lidí, obzvláště v naší době. Pamatujte na ně ve svých modlitbách takto: Bože, spas všechny, za které se nemá kdo pomodlit, spas i ty, kdo se nechtějí k Tobě modlit. Hned dodejte: neprosím Tě o to v pýše, neboť sám jsem ze všech lidí nejbídnější.“
Nehodlám obhajovat tento úryvek ve všech jeho jednotlivostech, to by bylo nepřístojné a nemožné – s částí nesouhlasím, či lépe řečeno ji ani nerozumím natolik, abych jí mohl oponovat. Před lety bych to považoval za žvást celé. Vrchol nestoudnosti jsem viděl ve zbožné póze některých velkých světců, jež se označovali za zvláště veliké nebo dokonce největší hříšníky. Potřeboval jsem dostat jednu do čuni, abych pochopil, že jsem fracek a v tom, co považuji za pózu se skrývá hluboká pravda. Proto nechci žádat, abych pochopil i zbytek úryvku, poněvadž by to pravděpodobně bolelo.
Moje teze je jednoduchá (a upozorňuji, že se jedná o moje myšlenky, jež nepodsouvám Dostojevskému, kterého bych nerad zplošťoval): Všichni lidé (až na dvě výjimky, k nimž, drahý čtenáři, nepatříš) se podílejí a mají odpovědnost za hřích světa. Samotná naše podstata je v přímém kontaktu se zlem, jež nás také prostupuje. Této nikdy nemizející přítomnosti zla v našem životě se v tomto věku nemůžeme zbavit. Tady bych jako podklad rád citoval několik míst z listu Římanům jako doložku, ale to bych si v tomto listu musel být jistější.
Malý historický průhled do tématu hříšníků a církve. Starozákonní pojetí svatosti spočívá v Božím a lidském oddělení se od hříchu: „Nenávidím ty, kdo se drží šalebných přeludů, já spoléhám na Hospodina.“ (Ž 31,1) Ježíš, zcela svatý, nám ale představil jinou tvář Boha, který se hříšníka neštítí, ale okamžitě mu odpouští hříchy … dokonce aniž by o to požádal nebo projevil lítost (Mk 2,5). Zde se církev nikdy necítila oprávněná jednat tak suverénně jako Ježíš, který věděl, co je v člověku (Jan 2,25). V prvních stoletích byl sváděn teologický spor o možnost druhého pokání. Jedni tvrdili, že pokud někdo po křtu těžce zhřeší (především zapření víry, vražda a cizoložství), má být od církve navždy oddělen, jiní dávali hříšníkovi šanci na ještě jedno pokání (tj. po tom křestním). Po splnění všech podmínek období kajícnosti, jež mohlo trvat několik let byl hříšník znovu zařazen do církve, často však mu až do smrti mělo zůstat něco z postoje kajícníka. To se změnilo s barbarizací církve, ehm... chtěl jsem říci s pokřesťanštěním zaalpí. Zde bylo při prosazování této praxe problematické hlavně to, že naprostá většina křesťanů se po valnou většinu svého života nemohl těšit z plného spočinutí v lůně církve. Vraždy a cizoložství zkrátka byly mnohem běžnější v barbarské Evropě 8.-10. století než na sklonku antiky v rámci radikální minoritní náboženské skupiny. Tento problém vyřešila praxe ušní zpovědi s možností mnohačetného pokání. Byl to ten největší mravní ústupek v historii církve, která se již zabydlela ve své roli reprezentanta státního náboženství. Radikalita prvních století už se nikdy nevrátila.
Teď se krátce podívejme na jinou záležitost. Je docela jednoduché stát se v současné době členem katolické církve, stačí zažádat o křest, pravdivě vyznat víru, přijmout křest a je to. A jak opustit katolickou církev? V tomto se církev podobá peklu z pohádky „S čerty nejsou žerty“, co zchvátí, to už nenavrátí. Vystoupit z katolické církve totiž z hlediska církevně právního možné není (od nového CICu) a dokonce ani exkomunikace příslušnost k církvi neruší. Nejen tedy, že se církev během historie zbavila prostředků k odstraňování nepohodlných členů, ale ani neumožňuje nevěřícím lidem následovat své svědomí a vystoupit z církve. To byla nicméně odbočka, hlavní myšlenka je následovná – jednou katolík, katolíkem napořád.
To s sebou kromě jiného přináší dvě zcela nepopiratelné skutečnosti: pokud je člověk katolíkem, 1) sdílí církev nejen s hříšníky, ale dokonce s těžkými hříšníky (vrazi, pedofilové, svatokrádežníci, pokrytci z povolání...), některé z nich církev vyloučila ze své aktuální přízně, ale stále je považuje za své syny. 2) Sdílí církev s lidmi, kteří mají výrazně jiný názor na přístup ke světu a mnohým otázkám věrouky.
Obé považuji za důležité, ale tento článek se v intencích Dostojevského slov zaměřuje především na první aspekt, byť ten druhý je rovněž podstatný natolik, že se propracoval do názvu této statě. Nutnost integrovat v našem společenství i veliké hříšníky nás nutí přijmout svoji vlastní hříšnost. Pokud jste se zděsili, musím vás upokojit jedinou českou větou, kterou umí jeden z mých kanadských spolubratří v Nepomucenu: Nejsem slizký liberál. Tato integrace totiž probíhá na dvou odlišných rovinách, jejichž společným jmenovatelem je láska. Kajícím se hříšníkům nabízíme plné společenství, ale jejich role v církvi má být taková, jak si to podstata jejich poklesku vyžaduje (kněz, jež zneužíval děti může být členem církve, ale nikoliv účastníkem aktivní pastorace … poté co si odsedí svoje roky ve vězení). Nekajícím se hříšníkům a lidem šířícím magisteriem odsouzené učení nelze nabídnou plné společenství, ale přesto zůstávají naší součástí, pročež církev v sobě integruje řadu velikých padouchů historie.
Pokud se podíváme na historii drobení protestantských denominací a dopustíme se jisté simplifikace, pak u zrodu nového odvětví stál vždy jeden ze dvou postojů 1) věříme jinak (znovu opakuji, že o tom tento článek není) 2) jednáme jinak, tedy – vy se dopouštíte něčeho, co my považujeme za špatné. Takovéto vydělení není nic jiného než nejhlasitější možná proklamace věty: „Já takový nejsem.“ A jsme u jádra věci. Já, stejně jako Dostojevský, si myslím, že takový ve skutečnosti jsi, milý čtenáři, a navíc tvrdím to, že katolická církev ti to pomáhá jedinečným způsobem pochopit. Chápal to i Aljoša Karamazov:
„Uznejte, jaképak pohrdání, když jsme sami zrovna jako on, když jsou všichni jako on. My jsme totiž opravdu stejní, a ne lepší. A kdybychom byli i lepší, na jeho místě bychom byli přece jen zase stejní...“
V jádru postoje: „Já takový nejsem“ se nachází odmítnutí své vlastní hříšnosti – zlo, jež mi koluje v žilách je jemnější než to v těch tvých, hřích, jenž nakazil můj život, není tak závažný jako ten tvůj! Ale je to ten samý hřích, to samé zlo a všichni jsme lidé a není mezi námi nikdo, kdo by denně nepůsobil zlo ve světě.
Je to rok a půl, co jsem jedné noci klečel před křížem a prosil Pána o útěchu v mém soužení. I když se to nemá. Nemohl jsem snést bolest a zároveň jsem si od ni nemohl pomoci, bušení hlavou do zdi pomáhalo jen na tak dlouho, kdy jsem se mohl soustředit na fyzickou bolest, a mělo příliš mnoho vedlejších účinků (bylo například hlučné). Útěchy se mi nedostalo, ale obdržel jsem něco většího (i když tehdy mi to samozřejmě nepřišlo) – nahlédl jsem vlastní hříšnost, hříšnost člověka a roli, jež v ní hraje pýcha. Nebylo to dlouhé a nedalo se to zachytit do slov, ale tehdy jsem poprvé uviděl obrovskou závažnost svého hříchu.
Když se to snažím racionalizovat, popsal bych to takto. Můj někdejší pohled na hříšnost byl takový, že existuje jistá její škála, řekněme od 0 do 1. Ty nejlepší lidi, které známe řadíme kolem 0,1, ty nejhorší až k jedničce. Já sám bych se řadil před druhými ke středu, sám před sebou mezi 0,2 a 0,3. Kristus je v tomto ohledu dokonalá nula (vzpomeňte, mluvíme o hříšnosti). Tehdy jsem ale viděl, že osa je dost odlišná. Jediný nezměněný zůstal Kristus (na nule). Naopak já jsem se s celým padlým lidstvem musel zpakovat a opustit lichotivé rozmezí 0-1 a odebrat se spíše někam mezi 1000 a 1001.
Pointa je v tom, že vůči Bohu se všichni nalézáme v zapuchlém jezírku v němž se koupou jak „nejlepší žijící člověk“, tak „nejhorší žijící člověk“ a rozdíl mezi nimi je jen tak velký, jak to lidská kapacita unese. Ani ten nejlepší není imunní vůči působení zla v jeho srdci a ani ten nejhorší se nemůže vymanit z lásky s níž Bůh pohlíží na své stvoření.
Velmi bolestně si uvědomuji, že nejsem schopen se vyjádřit adekvátně a ani tři sklenky vína na bohosloveckém setkání tomu nepomohly. Pročež mi nezbývá než ukončit tento článek konstatováním, že děkuji Bohu za to, že mohu sdílet církev s lidmi opovrhovanými pro své prohřešky, kteří mne nenechají upadnout do omylu, že jsem spravedlivý.
pondělí 7. listopadu 2011
Farář versus poustevník
čtvrtek 3. listopadu 2011
Z Aidanova čtenářského deníku I
pátek 28. října 2011
Desať vynikajúcich psích vlastností, ktoré by mal mať služobník Boží
“Wise and learned people say that the dog possesses ten excellent qualities.
The first is that he is always full of enthusiasm. This is the mark of the devout and the virtuous.
The second is that he does not have a fixed place to sleep. This is the condition of wanderers who rely on God.
The third is that he does not sleep all night long, except only for a moment, but spends the night awake in order to guard his master. This is the mark of the loving and the merciful.
The fourth is that he leaves behind absolutely nothing when he dies. This is the characteristic of the poor and the destitute.
The fifth is that he does not forsake his master. Even if he beats him, he does not abandon him. This is a symbol of those who love and cherish their Master.
The sixth is that he accepts a humble place and remains there. This is a symbol of those who accept sufferings and adversity.
The seventh is that, even if he laments his position, he perseveres and does not abandon it. This is a symbol of the upright, the humble, and the wise.
The eighth is that if one chases him and hits him, and immediately afterwards calls him and offers him a scrap of food, he comes and accepts it without anger or a grudge. This is a sign of the straightforward and the simple.
The ninth is that he remains at a distance and does not allow himself to approach when food is being prepared. This is the attitude of those who have control over themselves and who have received grace.
The tenth is that, when he leaves his place, he does not bring anything with him. This is a symbol of the ascetics and the anchorites.
He also has another, that when his master beats him, he lies on his back, whimpers, and extends his paw. This is a symbol of servants.
And another, that it is his mouth which attracts blows, and his tail which earns him food.”
(preklad do angličtiny: Liza Anderson)
středa 26. října 2011
Moje vlastní zkušenost zranitelnosti
Takto, ne zrovna nápaditě, je pojmenována kapitolka níže zmíněné Vanierovy knihy (Jako muže a ženu je stvořil – lépe přečíst před započetím tohoto textu). Pro mne to je část klíčová, ačkoliv argumentaci neposouvá vpřed, ale popisuje něco, co dlouho vegetuje na dně mého srdce. Rád bych ji převyprávěl, ale pak by ztratila příliš mnoho, a tudíž ji celou přepisuji. Snad tím nehřeším proti KNA a pokud ano, tak prosím o odpuštění:
Moje osobní zkušenost mi ukazuje, že – pokud mám žít v celibátu – potřebuji společenství a modlitbu. Když jsem se svým společenstvím, s lidmi, které miluji a kteří milují mne, prožívám úplný pokoj. Zažívám vnitřní celost. Ve svém srdci jsem schopen lásky v důvěře, že bude přijata, aniž způsobí rozdělení nebo zmatek. V osobních setkáních je často hluboký mír, hloubka ticha, kterou považuji za znamení Boží přítomnosti. V těchto okamžicích je moje srdce zranitelné, ale ve stejném okamžiku prožívám vnitřní sílu a jednotu.
Oproti tomu pokud cestuji osamocen, daleko od společenství, a pokud nezůstávám v modlitbě a v kontaktu se svým nitrem, v přítomnosti Ježíšově, mohu prožívat nesmírnou zranitelnost a křehkost. Mám pocit, že jsem zmítán podle každého závanu větru, přitahován jakýmkoli svůdným lákadlem. Někdy mám dojem, že mi chybí jak síla vůle, tak statečnost k tomu, abych se bránil. V těchto momentech zkouším svěřit sám sebe Bohu. Modlím se, aby mě chránil a uchoval před každým zraněním. Ale prožívám nesmírnou nouzi.
Pokud se zamýšlím nad těmito okamžiky chudoby, stávají se zřejmými dvě věci. Zaprvé poznávám, že v síle komunitního života jsem se naučil nechat padnout své vlastní obrany, což mi dovoluje být sám sebou. V tomto smyslu jsem se naučil žít se svou zranitelností tak, abych mohl přijmout druhého a ukázat, že ho nebo ji skutečně miluji.
V době své služby u námořnictva jsem žil v dojmu, že mám více „ctností“ a více „vůle“, ale nebyl jsem zranitelný. Bylo to, jako bych sám sebe ukryl za svými obranami, za zdáním síly a moci a za strach ze vztahů. V životě komunity se učíme přestat se skrývat; obrany nejsou nutné, protože jeden druhému důvěřujeme. Proto se cítíme vydáni naší zranitelnosti, když opouštíme komunitu – zejména pokud se naše srdce necítí chráněno vnitřním mírem vycházejícím z přítomnosti Boží. To mi potvrzuje poznání, že i když někdy musím cestovat a prožívat svoji zranitelnost v její nahotě, mám svůj život prožívat v komunitě. Potřebuji komunitu, abych mohl žít jistou míru pravdy a vnitřní svobody. Bez ní se mohu octnout příliš blízko úzkosti a prožívat nejistotu. Cítím se daleko od těch, kteří jsou silní, ctnostní, cílevědomí. Více se cítím doma s lidmi slabými a zranitelnými, s lidmi stejnými jako jsem já.
Za druhé jsem objevil, že úzkost, kterou prožívám, když jsem sám, osamělý a zranitelný, je oblíbeným zázemím sil zla. Tak nějak vnímám význam slov sv. Jana o Jidášovi: „Satan do něj vstoupil.“ Někdy mě úzkost přivede do nesmírné nouze a já poznávám, že bez Boží pomoci by mne Satan vyprovokoval k dělání těch nejbláznivějších věcí. Tato zkušenost mé chudoby a temnoty v mém nitru by mne mohla zbavit odvahy; ve skutečnosti tomu tak není, naopak mě povolává k plnějšímu prožívání společenství a k růstu v pravdě a v důvěře v Boha.
Jean si, díky své komunitě mohl dovolit nosit srdce na dlani, neschovávat se ze strachu před zraněními, jež dozajista přijdou, i já se k tomu cítím povolán, ačkoliv si ještě neuvědomuji, jak náročný je to úděl. Netoužím se stát jedním z bezchybných kněží. Znám takové – nelze jim nic vytknout z hlediska pastorace, jsou schopní a velmi pracovití, často i stráví mnoho času před svatostánkem, ale nezáří, nejde z nich vřelost, radost, naděje a svatost. Obdivuji takové lidi, jsou mi blízcí svojí konstitucí, rád bych se také uzavřel do své soběstačné pevnosti služby, ale zároveň se mi to hnusí (silné slovo, já vím). Cítím, že něco je velmi špatně, že posilováním své vůle jejich vůle příliš zbytněla a je lehce zaměnitelná s vůlí Boží, že soustředěním se na vymýcení hříchu ve svém srdci pozapomněli na to, že jsou a zůstanou hříšníky a co to vlastně znamená.
Všichni jsme handicapovaní
Tato kniha je svědectvím o tom, co jsme zažili a objevili v Arše, v blízkosti mužů a žen, kteří mají mentální postižení. Jejich volání po vztahu, po skutečné lásce a plodnosti (...) nám odhalilo hlubokou touhu po vztahu, autentické lásce a plodnosti v každém člověku. Máme se tolik učit od těch, kteří i když nemají moc a znalostí, jsou ve svých srdcích a ve své prostotě tak bohatí.
Autor neobvykle jednoduchým jazykem pojednává o svých bohatých zkušenostech, do kterých se promítá mnoho z psychologie, morálky, spirituality, ale především antropologie – vše z toho ryze katolické a prožité, plné kazuistik a především moudrosti dlouhého života prožitého podle Boží vůle.
Nikdy jsem s mentálně postiženými nepracoval a toto téma mne nikdy nevzrušovalo, i teď tuším, že pro mne v mém životě nebude hrát důležitou roli, ale přesto byla pro mne kniha nebývale prospěšná a objevná. V extrémech se totiž leccos ozřejmuje a na životech marginalizovaných lze zcela jasně zahlédnout něco, co se nám „normálním“ a normovaným lidem ztrácí ze zřetele. Kde antropologie Hollywoodu a Václava Klause nestačí, tedy právě třeba v případě mentálně postižených, tam, snad jako jediný, dosáhne pohled na člověka, který přinesl Nazaretský Mistr. V Arše se jej snaží žít a, k velké radosti mnohých apologetů i lidumilů, to přináší mnohé plody. Jedním z nich je i tato kniha.
Pokusím se velmi stručně nastínit, v čem spočívá obsahové jádro knihy. Nevyslovenou premisou knihy je to, že Bůh je umělec. Do svého díla zakomponoval důsledné i krásné dynamiky, jež nám pomáhají objevovat dobro. Jednou z nich je i lidská sexualita, která má sloužit navazování a prohlubování vztahů důvěry a snad i úplného odevzdání se druhému ve svátosti manželství. Tato důvěra je jediným možným lékem na naše mnohá zranění, jež prohlubují náš strach. Samotné téma strachu, jež považuji za mimořádně důležité, je zde jako mnoho jiných témat rozpracováno okrajově, ale zdařile. Mluvím o strachu v singuláru, protože jak podle Jeana, tak podle mne, existuje jeden kapitální, nejdůležitější a nejhlubší strach, jež nás je schopen uvrhnout do izolace pekla již zde na zemi a to je obava z toho, že nejsme milováníhodní, že nemáme hodnotu. Nevím, jestli se s tímto strachem musí utkat všichni, ale mezi lidmi, které dobře znám je takových dost. Jediným receptem na překonání této úzkosti je důvěrný vztah, jehož specifickou a snad i běžnou formou může být právě manželství.
Náhled na jádro lidského života, jež kniha předkládá, je navýsost cenný a dle mého názoru pravdivý, což je v dnešní době vzácné. Překlad ze stran knihy do lidského srdce a žité skutečnosti však není bez živého vzoru takřka možný. Věřím ale, že v církvi se najdou mnozí, kteří žijí svůj život v důvěře a právě naději.
Kromě toho všeho, co kniha obsahuje a co nejsem schopen vyjmenovat mi také po čase přinesla pocit hrdosti na to, že jsem křesťan a katolík.